LG G4 [recenzija]

Objavio u 01/09/2015 u 14:44

Prošle godine je LG predstavio G3, koji je definitivno jedan od najboljih telefona 2014. Međutim, imao je nekoliko mana koje je LG u G4 modelu definitivno ispravio i sada slobodno mogu da kažem da je G4 telefon koji je najbliži definiciji Flagship uređaja bez kompromisa.

LG G4 ima najbolji ekran u svojoj klasi, kao i kameru i bateriju koja će sigurno izgurati dan. Softver je takođe dosta ispeglan i sada je brz kao da je AOSP. A kožni poklopac je nešto što ga definitivno izdvaja od konkurencije i čini ga Premium uređajem.

LG G4

Specifikacija

Kad kupujemo telefon, uvek gledamo njegovu specifikaciju. Iz tog razloga ću u ovoj recenziji prvo napisati šta to LG G4 nudi od hardvera:

  • Ekran: 5.5 inča Quad HD | IPS Quantum Display | rezolucija 2560×1440 piksela, što je 538ppi
  • Zadnja kamera: 16MP, ƒ/1.8 otvor blende, OIS 2.0, Color Spectrum Senzor
  • Prednja kamera: 8MP, ƒ/2.0 otvor blende
  • Baterija: 3000mAh | izmenjiva
  • Procesor: 6 jezgarni Qualcomm Snapdragon 808 | 2 x 1.8GHz A57 + 4 x 1.4GHz A53
  • RAM: 3GB
  • Interna Memorija: 32GB
  • Dodatno: MicroSD slot

Uvod

LG G3 je prošle godine popravio “krvnu sliku” tržišta high-end Android telefona. Možda nije bio najlepši telefon, ali je specifikacija bila više nego dobra. Bez preteranog kompromisa ste mogli da imate jedan od najboljih telefona u svakom polju.

Ove godine su svi proizvođači drastično popravili svoje flagship uređaje i LG je morao da da odgovor sa još boljim modelom.

LG G4 model koji opisujem u ovoj recenziji je za evropsko tržište i nije stigao sa bloatware-om operatera.

Hardver

Prošle godine kada sam opisivao LG G3, kao “manu” sam naveo da je telefon dosta nezrapan za moje ruke. Međutim danas su gotovo svi high-end telefoni ovih gabarita. Kada sam posle LG G3 telefona, na koji se do kraja nisam uspeo navići po pitanju dimenzija, uzeo LG G4 u ruke, nekako je delovao manji iako iste dijagonale i sličnih dimenzija. Moj zaključak je, posle dužeg perioda testiranja, da je LG zapravo blagim zakrivljenjem ekrana po dužini uspeo da učini telefon lakšim za rukovanje. Takođe LG G4 je nešto tanji pri samim ivicama od G3 telefona što takođe čini osećaj u ruci daleko boljim. Pored toga, prirodni materijal kao što je koža skoro da ni ne klizi u ruci kao što je to slučaj sa plastikom. Tako da, u poređenju sa LG G3 i telefonima istih dimenzija kod konkuretnih proizvođača, LG G4 je definitivno bolje upakovan i deluje manji.

Ekran

lg-g4-ekran

Sa prednje strane, kao što sam napomenuo, G4 ima blago zakrivljeni ekran poput onog kod G Flex 2 modela. Međutim ne tako drastično. Zakrivljenost ekrana je R3000, što je veoma malo, ali dovoljno da se primeti.

Kao što smo na to već i navikli od LG-a, sa prednje strane dominira ekran, a ostali elementi pokrivaju veoma malo površine. LG je zadržao rezoluciju od 2560×1440 piksela, tj. 538ppi-a kao i G3, ali sa daleko unapređenim kvalitetom reprodukcije boja i slike uopšte. Osvetljenost i Gama u novom IPS Quantum Ekranu je dalko bolja od prošlogodišnjeg modela u gotovo svakom pogledu. Boje su dosta zasićenije, bela je čista i bistra a iskreno ovako crnu crnu na IPS panelu još nisam video. G3 je imao problem sa dodatnim izoštravanjem slike, što se ispravljalo hakovima. Kod LG G4 modela nema ni ove mane. Ja bih rekao da je je ovo najbolji ekran koji sam u ruci držao.

Vidljivost na dnevnom svetlu je odlična, a ovo leto je bilo poprilično sunčano i imao sam prilike da to i testiram i mogu reći da ni u jednom trenutku nisam imao potrebu da se naprežem da vidim šta je na ekranu niti da pročitam neka sitnija slova.

Zadnja strana

LG G4

Inače retko okrećem telefon licem ka dole, ali kod LG G4 telefona je to neizbežno. Zadnju stranu krasi prirodna koža, u mom slučaju crna, koja daje telefonu pored izvanrednog izgleda daje i upotrebnu vrednost, a to je da telefon ne klizi u ruci. Takođe vertikalni dupli šav po sredini je jako lep momenat i verujem da će se svima izgled ovog telefona svideti.

LG je sa G2 telefonom predstavio dizajn dugmića za paljenje, pojačavanje i stišavanje koji je jako dobro prihvaćen među njegovim korisnicima. Ovaj dizajn trend se nastavio i u svim kasnijim modelima i postao prepoznatvljiv za LG. G4 takođe krase ovi veoma intuitivni dugmići na samoj poleđini telefona.

Iznad njih se nalazi kamera od 16 megapiksela sa optičkom stabilizacijom slike. Sa leve strane je IC laser za autofokus. Dok je sa desne strane LED blic. Odmah ispod blica se nalazi Color Spectrum senzor koji pomaže u izračunavanju balansa bele boje.

Iako mnogi proizvođači sada ugrađuju stereo zvučnike sa prednje strane, LG se odlučio da zadrži jedan mono zvučnik sa zadnje strane koji se nalazi u dnu. Zvučnik iako mono je veoma glasan i dosta dobro reprodukuje zvuk, jedino što fali je bas.

Performanse

SD 808

Ja nisam osoba kojoj je bitna izmenjiva baterija, mada može biti korisno, ali znam da je ovo mnogima veoma bitna opcija kod telefona. Tako da, eto LG G4 dolazi sa izmenjivom baterijom od 3000mAh, kao i microSD slot-om kojim možete da proširite postojećih 32GB. LG G4 je najverovatnije jedini flagship koji još uvek koristi microSIM, tako da nećete morati da nabavljate nanoSIM ako se odlučite za G4.

Jedina mana po pitanju baterije je što LG G4 nema bežično punjenje (postoje dodaci u vidu zadnje maske sa podrškom za punjenje) i nema Qualcomm QuickCharge iako se telefon dosta brzo puni i bez ove opcije.

Sa strane procesora tj. SoC-a, LG se odlučio za Snapdragon 808 a ne Snapdragon 810 o kome svi kukaju kako se pregreva. Telefon se u toku korišćenja ni u jednom momentu nije pregrevao, čak ni pri zahtevnijim radnjama. Jedino kada mi se desilo da sam osetio da je telefon topliji od uobičajenog je kada sam pri spoljnoj temperaturi od preko 40C snimao 4K video.

808 ima šest jezgara i zapravo su nešto sporiji po benchmark testovima od 8 jezgara u 810 verziji, ali u svakodnevnoj upotrebi verujem da se ta razlika ne oseti. Takođe je u pitanju grafički modul Adreno 418 koji je bolji od 420-ke u Snapdragon 805 verzijama a nešto slabiji od Adreno 430 kod Snapdragon 810 verzije.

Ono što je dobra strana “slabijeg” procesora je što LG G4 je dosta štedljiv po pitanju baterije. Jer u procesu mirovanja rade samo ova dva slabija jezgra, za razliku od 4 kod 810 modela. Primera radi G Flex 2 koji ima 810 Snapdragon i isti kapacitet baterije, ne može da izgura koliko i G4 po pitanju autonomije.

Zaista jedan odličan telefon vredan pažnje.

Pošto je kamera na LG G4 vredna zasebnog teksta, kao i softver, autonomija i kožni izgled, za to ću napisati dodatne tekstove gde ću se detaljnije osvrnuti na iste.

Tags: G3kameraKožni telefonLGLG G3LG G4Quad HDrecenzijaSnapdragon

Autor
eboye Vasilj Milošević

Objavljenih tekstova: 1160

Čovek koji je uvek tu kada ste u nevolji i koji će vam uvek pomoći svojim savetima i IT iskustvom. Hobi mu je čitanje ChangeLog-a. Posle HTC Hero telefona posedovao je HTC Desire HD, HTC One X, LG Nexus 5, LG G3, LG G4, HTC 10 a sada je ponosni vlasnik Xiaomi Mi Mix 2S telefona. Inače je grafički dizajner po struci, ali se sada bavi programiranjem i zanima ga sve u vezi modernih tehnologija. Čovek pored kojeg morate biti Up To Date je autor na Srbodroidu. (napisala: goldie)

2 komentara, pridruži se diskusiji!
  • Mogu u Nemackoj da kupim ovaj telefon, kozna verzija, za 400e. Prema ovoj recenziji, to mi deluje kao i vise nego dobra kupovina? Ima li za takve pare nesto jednako dobro ovom telefonu, ili eventualno bolje?
    Hvala 🙂

  • Stalno se u društvu prepiremo koji je to savršen telefon i uvek sam bio mišljenja da takav ne postoji jer jednostavno svako od nas ima neke svoje zahteve… Međutim, stigao mi je G4 pre par dana i moje mišljenje da savršen telefon ne postoji se promenilo – G4 je nenormalno dobar telefon i ima sve potrebno da bude savršen:

    Izgled i kvalitet izrade – fenomenalan.
    Ekran – rezolucija nenormalna, prelepe boje, ne prenaglašene i kao što si lepo rekao u tekstu, ja ovako crnu boju nisam video ni na jednom ekranu.
    Kamera – je toliko dobra da nemam reči, preko dana ubija kakve slike pravi, ali najviše se ističe od konkurencije noću i u situacijama sa prigušenim osvetljenjem, gde čak i bez blica pravi super slike, ko hoće neka pogleda na netu ima raznih review-a.
    Baterija – Kod mene za ovih nedelju dana on screen time između 4,5 i 5,5 sati, u zavisnosti od osvetljenja što je najbolje od svih telefona koje sam imao, a imao sam ih dosta.
    Softver – Bio sam skeptičan po ovom pitanju jer na G2 a posebno na G3 softver mnogo liči vizuelno na Samsung-ov i tako i radi, hoće da zakoči, štuca, pogotovo posle prelaska sa Nexus 5 telefona i AOSP Androida koji ja najviše volim… Ali me je G4 ponovo iznenadio, prvo nije bilo gomile nepotrebnih aplikacija, a drugo telefon je neverovatno brz, opet poredim sa AOSP Androidom i mislim da ne može baš da bude brz kao AOSP ali je veoma veoma blizu.

    Mislim da je na trenutnom tržištu G4 bez premca i svako ko ima mogućnost, može bez razmišljanja da ga kupi, biće 100% zadovoljan. 😉

Pošalji odgovor

Your email address will not be published. Required fields are marked *