Šta je TWRP Recovery?
Pre nego što napišem nešto više o TWRP Recovery-ju iz naslova, trebalo bi da znate šta je uopšte recovery.
Šta je recovery?
U Android svetu, recovery predstavlja butabilnu (bootable) particiju na internoj memoriji na kojoj se nalazi softver koji služi za instaliranje Android operativnog sistema na uređaje, popravku sistema, kao i za instaliranje novog softvera, tj. apdejtova. Naravno, u Android žargonu kada se kaže recovery niko ne misli na butabilnu particiju, već na pomenuti softver.
Svaki Android telefon ima svoj recovery softver i to obično najjednostavniji sa nekoliko opcija (fabrički), međutim otvoreni kod Androida je doprineo da programeri naprave mnogo naprednih vrsta recovery softvera sa gomilom opcija (custom recovery). Neki od popularnih recovery-ja su ClockworkMod Recovery, 4EXT recovery, a pre par meseci pojavio se i TWRP Recovery.
Napomena: Da biste ovo koristili trebalo bi da budete napredni korisnik Androida, da imate rutovan telefon i otključan bootloader. (Za one koji ne znaju šta je to, objašnjenje je ovde.)
TWRP Recovery
TWRP (Team Win Recovery Project) je recovery napravljen potpuno od nule od AOSP recovery-ja, sa idejom da se veoma lako koristi i veoma lako prilagođava korisniku. Ekipa koja sebe naziva Team Win je svom recovery softveru prvo dala osnovne funkcije kao što su instaliranje Androida, brisanje fajlova i instaliranje apdejtova, a zatim su dodali neke napredne opcije. Ovaj softver je se kompletno koristi na dodir (ranije se recovery pokretao na hardverske dugmiće), a korisnički interfejs je napisan potpuno u XML jeziku za označavanje. Ono što krasi TWRP jeste mogućnost pravljenja tema, tj. modifikovanje korisničkog interfejsa. Sve što je potrebno (pored osnova web developement-a) jeste poznavanje XML-a i doza kreativnosti i mašte.
(Pre par meseci sam iz dosade napravio Holo temu za TWRP i postavio je na XDA, a sada je to najpopularnija tema za ovaj recovery. 🙂 O njoj ću napisati nešto za koji dan.)
Funkcije
Neke od funkcija TWRP recovery-ja su:
– Instalacija (romova i uopšteno zip fajlova)
– Brisanje (keš memorije, Dalvik keša, interne i eksterne memorije, sistema…)
– Bekap (sistemske particije, Data particije, Recovery particije, Boot particije, Cache particije, kompresija bekapa… )
– Povraćaj bekapa tj. Restore (moguć je povraćaj svake particije posebno)
– Uključivanje i isključivanje particija i skladišne memorije (prebacivanje podataka sa kompa na telefon)
– Podešavanje jačine osvetljenja ekrana i vremena gašenja ekranam kao i vremenske zone
– Popravljanje dozvola fajlova (Fix Permissions) i kopiranje izveštaja o instalacijama na SD karticu
– Fajl menadžer i Terminal Command sa svim svojim funkcijama
Tu su i opcije za uključivanja provere potpisa zip fajlova, MD5 provera, mogućnost ignorisanja grešaka tokom bekapa i simuliranje akcija za developere (ovo zadnje je über korisno za one koji reše da modifikuju recovery ili da prave temu).
TWRP ima podršku za oko 100 uređaja, (telefoni i tableti), a možete ga preuzeti sa zvaničnog Team Win sajta ili pronaći na XDA Developers forumu za telefon koji posedujete. Trenutno aktuelna verzija je 2.4.4.0.
Tags: 4EXTBekapClockworkmodInstalacija romarecoveryTeam Win Recovery ProjecttemaTWRPXDA Developers forum
Pozdrav od ljubitelja HTC-a.
Naime 10 dana smo supruga i ja kupili Desire 610 od osobe Banovaca. Telefon je ok, prezadovoljni smo sa njim, performansama, izgledom, … Proverom update-a pokrenuo sam ažuriranje i na moje iznenađenje telefon je ušao u TWRP i nomalno mije ažurirao sistem. Pregledom aplikacija uočio sam i SuperSU tako da mi je jasno bilo da je telefon root-ovan i zašto nema garanciju. Onda sam malo bolje obratio pažnju na pakovanje i video da je iz VIP-a (inače je prodat kao sim free).
Laik sam što se tiče rutovanja i mislim da sam na pravom mestu da zamolim za pomoć i postavim pitanja:
1. ako sa programom SuperSU pokrenem Unroot da li će se telefon opet zaključati na VIP? A ako se i zaključa da li mogu ponovo root-ovati sa istim programom?
2. ima li načina utvrditi starost telefona? (više ne verujem ni da je star koliko je rečeno) – Bio sam u VIP-u ovde u Somboru i nisu dobili nikakav podatak očitavanjem bar coda
Što se tiče informacija o software-u : Android 4.4.2; Sense 6.0; br.softwara 1.31.401.2 CL362491
Unapred zahvalan na bilo kakvoj pomoći
Pokretanjem unroot ćeš definitivno izgubiti root, ali nećeš moći prostom instalacijom SuperSU aplikacije da ga ponovo rutuješ. Takođe unroot neće ukloniti TWRP, a garancija sa TWRP ne ide.
Jedini način da ga vratiš u stanje pre root-a je da sa zvaničnog HTC sajta skineš update u obliku RUU instalacije koji će prepisati sve na telefonu.
Ja na tvom mestu ne bih uklanjao TWRP, jer sa tim Recovery-em imaš više kontrole i sigurnosti da nešto možeš da popravis ako telefon zabaguje nego bez. Meni je vredniji TWRP od garancije 🙂
Za starost ne verujem da mozes da dobiješ tačan podatak. Ali probaj u dialer-u da upišeš *#*#4636#*#* trebalo bi negde u opcijama da ima datum kad je napravljen telefon, tj. kad je sastavljen
Hvala na preporukama 😉
Imao sam One X kojeg sam sam root-ovao (bio primoran jer mi je pukao sistem totalno) i postavio custom ROM, mislim da se zvao Viper nešto. Shvatam da je ovo prednost i potpuno razumem. Mene je najviše mučilo zaključavanje na vip.
Uglavnom, slao sam mail Coby-ju i dobio sve odgovore tako da zahvaljujem i njemu još jednom a i tebi. Drago mi je da postoje uopšte ljudi koji su voljni pomoći.
http://sndeep.info/en —- pogledaj ovaj link, biće ti zanimljiv. Saznao sam da mi je telefon proizveden u pogonu u Šangaju 17.juna 2014.god. 😉
Puno pozdrava u puno uspeha u radu
Tihomir
more bit bidne al ne mora da znaci, sad kad krenu LG i Motorola da cjepaju sa MEGA-GIGA telefonima nek odrade podrsku do j..a i neka “samo” njih podrzavaju kao sto CF radi samo za Samsung….
4ext je tata, steta sto usrecuje samo uzi krug zajednice, sto s tice twpr-a Naj je to da je dostupan i via Rom Manager!
Vreme TWRP-a je proslo. 😀
Uživam koristeći 4ext recovery…
Od letos koristim TWRP (ako se ne varam). Još na DHD telefonu sam ga imao instaliranog. U svakom slučaju bitno je napomenuti i da je od skoro podržan u ROM Manager-u od strane Kushik-a 😉 Tako da sada ROM Manager i dalje može da se koristi iako nemate CWMR instaliran 🙂
Moze pomoc… Uradio sam port TWRP 2.3.3.0 valjda za moj uredjaj sa MTK6735 chipset i uradio flash preko sp tool ali kad pokusam da udjem u recovery posle flash telefon se sam reboot-uje i posle pali fabricki recovery… Kako mogu to da resim? Inace u pitanju je Azumi A50LT
Ako si nakon TWRP-a flešovao sa SP Tool ROM, onda si izgubio TWRP, tj. pregazio si ga sa stock recovery-em. Potrebno je ponovo da flešuješ TWRP. SP Tool flešuje sve particije odjednom.
Pokusavao sam i preko adb i nece samo bootlop
Preko fastboot-a iz bootloader-a flešuj TWRP. Ne preko adb-a.
Pa nece bit da je tu samo par meseci, pofino je medju nama.
U pravu si, imam ga od avgusta. 😀