
Posedujem Samsung Galaxy S već godinu dana, iako ima jedan od najboljih displeja na tržištu, zbog ovog telefona sam pretrpeo mnogo nerviranja, dok napokon nisam došao do rešenja koje mi rešava mnogobrojne probleme, do kojih je Samsng doveo. Najvše mi je žao što velika većina ljudi neće uspeti da izvuče neverovatnu snagu ovog uređaja, samo zato što misle da je "takav".
Ovo je jedan od najjačih Androida na tržištu (bar što se signle core uređaja tiče) i mnogo malo ljudi shvata to. Krivac za to je naravno Samsung, zato što konstanto izbacuje polu završen software za njega, uz gomilu dodataka koji mu usporavaju rad, te dolazi do lagova. Još jedan od glavnih razloga je što se koristi RFS file system (mala digresija, na forumima su ovo nazvali really f*** slow), umesto ext2 ili ext 4.
Download Mode

Kad smo ustanovili download mode, sledeće što nam treba je Odin. Odin je Samsungov procureli software za servisiranje telefona. Nakon ovoga možete stvarno da kažete servisu ćao i doviđenja i da popravljate (kvarite) svoj telefon kako vam volja. Pre nego sto se upustite u dalje avanture sa flešovanjem, savetujem vam da zapiste tačan base band i verziju software, tako da u slučaju da se nešto zapravo desi sa telefonom, vi ga uspešno vratite u prvobitno stanje, kako biste mogli da ga odnesete u servis.
Moram da napomenem, da sve akcije vezane sa flešovanjem telefona, radite na svoju odgovornost i da tim Srbodroida, a i ja, ne snosimo nikakvu odgovornost o tome šta će se desiti sa vašim uređajem!
Rootovanje

Nakon rootovanja, moj savet je da nađete aplikaciju Root Uninstaller i da obrišete sledeće programe koji vam zatpravaju memoriju i usporavaju telefon, a pri tom vam nisu potrebne. Savetujem vam da ih backupujte, ali nije frka, jer možete ih opet naći kasnije u instalaciji samog telefona, koju možete da downloadujete. Evo liste programa:
- AngryGPS
- BluetoothTest
- Buddies Now
- lcdtest
- screencapture
- Daily Briefing
- Days
- EncryptApp
- Factory Test
- Google Partner Setup
- Google Search
- Home screen tips
- HTML Viewer
- Market Feedback Agent
- Mobile tracker
- Mobile tracker settings
- Perso
- PhoneSetupWizard
- PopupuiReceiver
- Press Reader
- Print via Bluetooth
- RoseEuKor
- Samsung Account
- Samsung Keypad -> I use Swype beta instead
- Self Test Mode
- Service mode
- SimDetachNotifier -> Obavestava vas ako izvadite sim karticu, sto je nekako bez poente po meni barem
- SNS -> Neophodno samo ako koristite Social Hub, koji ja nisam ni jednom upalio
- SNSAccount
- Social Hub
- Software Update
- Synchronise
- TwLauncher -> Link ka tekstu o launcherima - Koristite drugi launcher Touch Wiz Launcher je jako nestabilan i koristi
- previse memorije
- wipeoutreceiver
- WlanTest
- wssyncmlnps
Ja sam čak obriaso i stock browser, al je bio neophodan za rad.
Custom ROM-ovi
Da pređem na stvar. Zašto uopšte fleshovati vas telefon sa nekim software-om koji nije napravio Samsung? Razlozi su mnogobrojni. Razlike u performansama su DRASTIČNE i stvarno su vredne truda. Poslednjih nekoliko dana sam uspeo da reflashujem čak 4 različita operativna sistema i istestirao sam ih, pa ću vam skrenuti pažnju na prednosti i nedostatke sistema koji su se našli na telefonu.

Stock ROM
Prvobitno sam bio na relativno novom Samsungovom originalnom "stock rom-u". U pitanju je bio 2.3.4 JVQ. Bio sam oduševljen prvih 2 meseca njime, dok bagovi nisu postali toliko učestali, da je bilo krajnje vreme da se instalira noviji, savremeniji sistem. Probao sam sa njegovim naslednikom 2.3.4 JVR. Ali i na njemu su se nastavili isti bagovi kao na prethodnom (force close aplikacije za poruke i pozive). S obzirom da iako je ovo smartphone, ja ga pretežno koristim za pozivanje i slanje poruka, te sam bio iznerviran činjenicom da Samsung može da napravi ovoliki propust. Prvobitno nisam hteo da prolazim kroz mučenje instaliranja novog sistema, ali s obzirom da nisam našao adekvatno rešenje, naoružao sam se sa svojim starim vernim PC desktopom, jer Odin, ne radi na MAC-u ( šmrc ;( ).

Zatim sam probao čuveni Cyanogen 7. Njega nisam fleshovao, nego sam ga provukao kroz CWM i mogu vam reći da je jako dobar sistem. Ali pošto nije izvorno rađen za Samsung Galaxy S, prošao sam kroz mnogo propusta sa njim i naišao na neizbežni problem "battery drain-a". Gde je prilikom aktivnog korišćenja "posrkao" bateriju za nepuna 4 sata. Bio sam oduševljen ovim ROM-om, ali na moju veliku žalost, imao je previše bugova. Ima sjajne funkcije, kao pozivanje telefona korišćenjem gesture-a direktno na lock screenu i omogućavanje TOTALNE customizacije sistema. Ovo je nešto najbliže izvornom Androidu što možete da dobijete na SGS-u!

Posle CM7 sam probao cuveni MIUI, ROM koji me je bacio na dupe i ostavio me bez teksta. Čak je i neverovatno stabilan, ali onda kad potrošite bateriju nakon 4 sata, shvatite koliko vam to ne znači puno, da imate savršeno prelep rom, koji vam omogućava samo 4-5 sata autonomije. Nisam uspeo da nađem rešenje za battery drain i prestao sam dalju potragu, dok ne dođu bolji dani za MIUI.

Na kraju sam uradio ono sto sam trebao od prvog momenta i instalirao poslednju stabilnu verziju Darky Rom-a. Darky Rom je kodirao klinac iz Švedske i nakon nekoliko odličnih verzija ovog ROM-a, dobio je posao u Samsungu. Srećom nastavio je da piše ovaj odličan ROM. Ja sam instalirao verziju 10.2 Extreme Edition, i ona je finalna. Jako je bliska stock ROM-u, samo je od samog starta izvađeno svo đubre iz Stock ROM-a, preveden file system iz RFS-a u EXT4. Na Standard Quadrant benchmark testu se ovaj ROM pokazao NEVIĐENO dobro, jer je probio barijeru od 2000 (Nexus One i Nexus S rade na 1800) i oduvao sve druge ROM-ove po pitanju performansi.
Ima par manjih bagova, al definitivno je vredan korišćenja i kupi sve moje preporuke! Nakon njegove instalacije, automatski sam odmah isključio TWLauncher i to je rešilo probleme blokiranja telefona, a zatim ispeglao još nekoliko sitnica i doveo telefon u najbolje stanje u kom je ikada bio. Bateriju neću ni da spominjem, za to morate da se uverite sami.
Slični tekstovi
![LG G4 [recenzija]](/uploads/2015/08/lg-g4-ekran.jpg)
LG G4 [recenzija]
![Samsung Galaxy S3 Neo i9301i i i9300i [Recenzija]](/uploads/2015/04/quick-facts-samsung-galaxy-s3-neo_53676098eb939_w1500.jpg)
Samsung Galaxy S3 Neo i9301i i i9300i [Recenzija]

LG G3 pametne funkcije kao deo slogana "Simple is the New Smart"

LG G3 laserski autofokus

LG G3 - QuadHD ekran neverovatne preciznosti
![LG G3 [recenzija]](/uploads/2014/07/LG_G3.jpg)