Sony Xperia sola [Recenzija]
Sony Ericsson je prošle godine izbacio odlične telefone srednje klase poput Xperia neo, Xperia Ray i Xperia V. Sada Sony pokušava da nastavi taj trend ove godine.
Japanski proizvodjač je ove godine na Mobile World Congress-u predstavio tri nova telefona u srednjoj klasi za svaki džep.
Jedan od ova tri telefona je i Xperia sola koja se pojavila na našem tržištu ove godine. Sola ima 1 Ghz dual-core procesor, 3,7 inča Floating Touch ekran (o ovome nešto više kasnije), 5MP kameru i Android 2.3 Gingerbread … koji će verovatno kasnije biti apgrejdovan na Ice Cream Sandwich i nadam se na Jelly Bean.
Hardver
Sony je 2012. krenuo sa klasičnim dizajnom telefona koji je dosta kockast. Što se meni iskreno dopada. Ja sam više pristalica konzervativnog i kockastog dizajna nego zaobljenih ivica i sjajne plastike. Sola nema transparentnih elemenata niti zakrivljen poklopac, ali svakako izgleda veoma pristojno i kvalitetno. Jedino sto solu izdvaja iz cele serije je tanji donji deo telefona, koji u prvi mah deluje dosta čudno, ali se posle par dana naviknete i čak postane zgodno, jer uvek znate da li je telefon okrenut u pravom smeru 😛
Za one koji ne vole ogromne pametne telefone, sola je idealan telefon. 3,7 inča je nekada bio velik telefon, ali sada to spada u telefone sa prosečnom veličinom. Veoma je zgodan za držanje iako nemate ogromne džepove ko ja, neće vam praviti džombu 🙂
Kada smo već kod hardvera, sola ima tri kapacitivna dugmeta ispod ekrana koja rade odlično i dosta su osetljiva. Tu su i fizička dugmad za pojačavanje i stišavanje, kao i fizićko dugme sa dva nivoa pritiska kao okidač za kameru. Naravno tu je i microUSB konektor i dugme za paljenje i gašenje telefona koje se nalazi sa leve strane, što mogu priznati je možda i najbolje mesto za ovo dugme. Ako ste dešnjak, nećete ga slučajno pritisnuti, a opet je na dohvat kažiprsta.
Na vrhu se nalazi i 3,5mm džek za slušalice.
Sve dugmiće je veoma lako pritisnuti, sem dugmeta za kameru koje zahteva malo više napora kako bi ste napravili fotografiju.
Sa zadnje strane je 5MP kamera, zvučnik i Xperia brending ispod kog se nalazi i NFC čip.
Kada se skine zadnji poklopac, može da se primeti samo slot za SIM i MicroSD. Baterija nije zamenjiva, što mnogima može biti loša strana (kao npr. meni).
Displej
Sony je sa Xperia sola telefonom odlučio da ide na ekran od 3,7 inča i rezolucijom od 480×854 piksela. Veličina ekrana je odlična za osnovno surfovanje netom, za igranje logičkih i osnovnih igara kao i za ostale dnevne potrebe, međutim ako ste okoreli gejmer i ovisnik o multimediji, ekran od 3,7 inča vam mođda ipak bude mali.
Sola ima pristojan PPI i teško da ćete primetiti pojedinačni piksel. Reprodukcija boja je prilično dobra, međutim crna nije bas čisto crna, kao ni bela. Uglovi gledanja su prilično dobri i dosta je dobra vidljivost pod dnevnim svetlom.
Kamera
Kao i kod svih Sony ex Ericsson telefona, kamera je veoma kvalitetna. 5MP je sasvim dobra rezolucija, a posebno dugme koje služi za okidanje vam pruža mogućnost da ne morate da otključavate telefon kako bi započeli fotografisanje.
Ako ne koristite blic, tačnije dnevne fotografije i noćne sa dodvoljno svetla su odlične, međutim ukoliko krenete da koristite blic fotografije ce delovati isprane.
Iako je danas postalo potpuno normalno da čak i telefoni niže klase imaju prednju kameru, Sony je iz nekog razloga odlučio da u Xperia sola telefon ne ugradi prednju kameru.
Zadnja kamera može da snima video HD rezolucije od 720p i snimci su veoma kvalitetni.
Softver / Interfejs
Xperia sola dolazi sa Android Gingerbreadom 2.3, a očekuje se apgrejd na Ice Cream Sandwich. Kao i obično TimeScape je dodat na osnovni Android, ali nije zahtevan poput Sense ili TouchWiz interfejsa i dosta je responzivan.
Floating Touch
Xperia sola je definitivno prvi telefon koji dolazi sa ovom tehnologijom. Floating Touch tehnologija vam pruža mogućnost da surfujete vebom tako što ne dodirujući ekran prelazite preko elemenata na sajtu, kao da koristite miša. Za sada, pored browser-a i nekih Live Wallpaper-a zapravo nema neku primenu, ali pošto Sony planira da objavi API za Floating Touch, možemo očekivati neke zanimljive projekte sa ovom tehnologijom. Pogotovo ako se bude ugrađivala u više uređaja.
Baterija i performanse
U svetu u kom vladaju Qualcomm i Nvidia, Sony se odlučio za ST-Ericsson NovaThor U8500 dual-core procesor. Meni je ovo prvo sretanje sa ovim procesorom, ali mogu da priznam da ni u jednom momentu nisam osetio da nesto štuca, koči itd. Telefon radi odlično.
Što se multimedije tiče, telefon pušta 720p video veoma lako, međutim default aplikacija nije uspela glatko da reprodukuje 1080p, ali sa mobo player-om jeste. Tako da ni to nije problem. 😉
xLoud ovom telefonu daje odličan zvuk, tako da ako imate kvalitetnije slušalice, ovaj telefon može da zameni svaki mp3 player.
Baterija ovom telefonu i nije baš jača strana. S obzirom da mu baterija nije izmenjiva, a kapacitet baterije je samo 1320mAh zahtevniji korisnici mogu ostati kratki u toku dana, ali prosečni korisnik će izgurati dan.
Sve u svemu ovo je odličan telefon srednjih dimenzija koji mislim da može imati veliku konzumersku publiku.
Tags: floating touchkameramemorijaprocesorsolaSonyXperia