[recenzija] Sony Xperia P
Sony Xperia P, smartfon koji predstavlja zlatnu sredinu između modela Xperia S i Xperia U, ostavio je veoma jak utisak prilikom testiranja. Prvi put sam se susreo sa Sony smartfonom i moram priznati da mi se jako sviđa. Iako dolazi sa ekranom od 4 inča, što je za današnje high-end uređaje možda malo, Xperia P nikako ne zaostaje za jačim modelima. U prvih par dana mi je bilo teško da se spustim sa 5,3 inča na 4 inča ali već nakon prvog upoznavanja, ovaj ekran je pokazao sve svoje prednosti i mane ali o tome ćemo nešto kasnije. Xperia P dolazi sa dobrim hardverskim specifikacijama koje će zadovoljiti potrebe većine korisnika, ako ne i svih.
Prilikom testiranja, nisam imao mogućnost da proverim kvalitet poziva i mobilnog intereneta jer ne posedujem microSIM karticu.
Dizajn
Kada je reč o dizajnu, Xperia P ima blago zaobljene ivice, dok zadnja strana ima blagi luk koji lepo izgleda i doprinosi držanju telefona u ruci. Sam dizajn je veoma minimalističan bez nepotrebnih detalja. Kvalitet izrade je možda i najveća prednost ovog smartfona jer je kućište izrađeno od aluminijuma (unibody) i ne samo što izgleda lepo, već doprinosi izdržljivosti uređaja. Ono što kvari celokupan utisak jeste plastični deo na dnu telefona. Ovaj plastični poklopac kvari utisak, a još je veći problem to što vremenom plastika počne da se pomera i pravi iritirajući zvuk. Moguće je da je plastika izdržljivija u normalnoj upotrebi jer mi smo dobili test primerak koji je verovatno prošao mnogo toga u svom veku. 🙂
Dimenzije uređaja su 122 x 59.5 x 10.5 mm, a dijagonala displeja je 4 inča uz rezoluciju od 540×960 piksela. Težina je 120 grama.
Xperia P se može naći u tri boje – mat crna, siva i crvena. Sa leve strane, nalaze se ulazi za micro usb, HDMI izlaz i slot za microSIM karticu. Sa desne strane, nalazi se zvučnik, power dugme, volume kontrole i dugme za kameru. Mislim da nije ni potrebno da naglasim koliko je korisno što postoji posebno dugme za kameru koje u velikoj meri olakšava fotografisanje. Ipak, u prvih par dana, bilo mi je teško da koristim power dugme jer je drugačiji osećaj u odnosu na ostale tastere ali i na to sam se navikao tako da nije bilo problema. Na vrhu telefona, nalazi se izlaz za slušalice koji je veoma čudno pozicioniran uz zadnju ivicu. Možda nije bilo izvodljivo ali svakako bi bilo lepše da je na sredini. Sa zadnje strane, nalazi se kamera, blic i veoma skromni logo kompanije. Sa prednje strane, naravno zvučnik, kamera i senzor.
Sony je i na ovom modelu ubacio svetleću traku ispod displeja ali ovoga puta, kapacitivni dugmići se nalaze na samoj traci tako da ih je lakše koristiti. Ono što mi se nije svidelo jeste način na koji je traka osvetljena. U većini slučajeva, svetlost diodica nije dovoljna da osvetli tastere tako da i ne vidite gde je koji taster.
Na kraju dela o dizajnu, zaključio bih da je Xperia P veoma lep smartfon koji u ruci deluje odlično i odaje utisak uređaja visoke klase.
Hardver
Sony Xperia P neće nikoga ostaviti ravnodušnim kada je u pitanju hardverska specifikacija. Ispod lepog kućišta, krije se dual-core NovaThor™ U8500 procesor radnog takta od 1GHz, dok je za grafiku zadužen Adreno 205. Podrška za microSD kartice ne postoji ali interna memorija je kapaciteta od 16GB, a od toga je korisniku na raspolaganju oko 13GB. Xperia P dolazi i sa 1GB RAM-a što veoma utiče na performanse ovog “mališana”.
Što se tiče displeja, već sam napisao da je dijagonale 4 inča i rezolucije 540×960 piksela. Displej je možda i glavni Sonijev adut kada je u pitanju Xperia P. Sony navodi da je ovaj displej na testovima odneo pobedu kao najosvetljeniji displej na aktuelnim uređajima. “Reality display with Mobile BRAVIA® Engine”, kako ga Sony naziva, garantuje odlične performanse i osvetljenost čak i u teškim uslovima pri dnevnoj svetlosti i direktnoj izloženosti suncu. Moram priznati da displej zaista radi fenomenalno i da u svim uslovima daje fantastičnu sliku. Prikaz ikonica i teksta je fenomenalan i tu nemam apsolutno nikakvih zamerki.
Baterija je kapaciteta 1305 mAh, a Sony je naveo da može da izdrži oko 6 časova razgovora, 80 časova slušanja muzike i oko 470 časova na standby-u. Treba istaći da baterija ne može da se zameni zbog unibody kućišta ali na osnovu mog korišćenja, mislim da baterija može bez problema da izdrži jednodnevnu upotrebu. Moram istaći da nisam koristio mobilni internet jer nemam microSIM karticu.
Kamera
Xperia P poseduje kameru od 8 mega-piksela sa LED blicom i autofokusom, a za kvalitet slike je zadužen Sony Exmor™ R CMOS senzor. Na raspolaganju su vam i snimanje u full HD rezoluciji (1080p), kao i razni softverski modovi kao što je 3D Sweep Panorama i mnogi drugi standardni koji se odnose na podešavanje moda slikanja i scena. Kamera sa prednje strane je VGA kamera.
Kvalitet kamere je zadovoljavajući, a u poređenju sa mojim Galaxy Note-om, Xperia P je pokazala svoje slabosti kada su u pitanju detalji i oštrina slike. Kamera vas verovatno neće ostaviti bez daha ali će vam pružiti sve što se očekuje od kamere na telefonu. Naravno, tu je i veoma korisno dugme za kameru koje olakšava fokusiranje i fotografisanje.
Softver
Xperia P je prvobitno startovala sa Gingerbread (2.3.6) verzijom Androida ali update na ICS 4.0.4 je dostupan i ta verzija je bila na testu. Siguran sam da ste već dobro upoznati sa Timescape interfejsom koji menja izgled ICS-a ali ne u velikoj meri koliko to čini Samsungov TouchWiz. Sony je izvršio minimalne promene, a tu su i interesantne animacije koje me dosta podsećaju na korišćenje Ubuntu OS-a. 🙂
Na raspolaganju imate dosta widget-a kao i detaljnu integraciju društvenih mreža i sinhronizovanje sa kontaktima u imeniku. Tu su i aplikacije koje dolaze uz Sonijeve telefone, a ja bih svakako izdvojio Walkman (muzički plejer), OfficeSuite, Connected Devices i Smart Connect. Smart Connect vam omogućava da automatizujete vaš telefon u određenim situacijama. Jedan primer je automatsko puštanje određene pesme kada priključite slušalice i automatsko prekidanje čim slušalice izvadite.
Telefon lepo radi sa Timescape-om i retko kada ćete primetiti lag ili seckanje.
Opšti utisci
Na kraju dana, kada saberem sve utiske, Xperia P je telefon koji bih preporučio svima koji mogu da ga priušte. Možda će nešto slabiji procesor i manji ekran odbiti ljubitelje high-end uređaja, ali Xperia P nikako ne bi bio loš izbor za nekoga ko želi dobre performanse i ekran pristojne veličine. Na mene lično je telefon ostavio super utisak i ne bih se bunio da ga posedujem jer je veoma praktičan za korišćenje i odgovara na većinu zadataka sa kojima se možete susresti tokom dana.
Performanse su skoro pa odlične. U radu se retko kada oseti lag, a igrice rade glatko i bez problema (barem ove koje sam ja isprobao 🙂 ).
Da ne bude da nemam zamerki, istakao bih ponovo da mi se ne sviđa plastični poklopac na donjem delu telefona kao i nešto lošije osvetljeni kapacitivni dugmići. Timescape interfejs mene lično ne oduševljava ali lepo radi i ne opterećuje sistem previše.
Ukoliko ste pred kupovinom telefona i Xperia P spada u vašu cenovnu kategoriju, preporučujem da je isprobate i uporedite sa ostalim modelima iz te klase.
Tags: Braviaexmorreality displaySonyTimescapeXperiaXperia P
Taj deo je morao da bude plastican zato sto aluminijum smeta prijemu signala mobilne mreze, WiFi-ja i (pogotovo) GPS-a. Pogledajte i iPad mini 3g – ceo je od aluminijuma, ali deo gde su antene je morao da bude od plastike. Asus Transformer je imao puno problema sa GPS-om zato sto je ceo od aluminijuma. Ta plastika je znaci nuzno zlo.
Za osvetljenje na nevidljivoj traci, odnosno detaljno podesavanje poput jacine, da li svetli kad se primi sms, propusti poziv itd isl postoji aplikacija koja se zove “Illumination Bar Notification”, tako da ako je nekom previse slabo moze jednostavno da pojaca to osvetljenje bez problema.
Na kraju, ispade da ova Xperia nema ni jednu manu 😀
I sa jednim i sa drugim sam upoznat. Moja poenta je bila da je plastika mogla biti bolje odrađena jer ova na test primerku je bila iritantna i znala je da pucketa ponekad.
Što se tiče aplikacije, isprobao sam i nju ali nisam bio baš zadovoljan jer je znala da zabaguje i da svetli bez prekida. 🙂
I dalje mislim da je skroz korektan telefon za one koji žele nešto manje dimenzije. Za mene je ekran od 4″ mali. 🙂
A sta da radimo ako ta plastika malo pucketa? Cini mi se kao da ce da se rasklima sto je steta jer mi telefon nijednom nije ispao…