LG Optimus G [Recenzija]
Od ComTrade prodavnice smo dobili na test LG Optimus G telefon, gde ga je moguće i kupiti. Da budem iskren, kada je izašao, pre oko godinu dana, mislio sam, ma LG, nisu oni ni blizu flagship telefona. Ignorisao sam specifikacije, izradu … imao sam predrasude. MDamnjanovic mi je svaki put uporno govorio da je ovo odličan telefon i da treba da obratim pažnju. Nisam se pokajao. U jednoj rečenici: “Ovo je brutalan telefon!” 🙂
Mnogi blogovi su još tada pisali o LG Optimus G kao “state of the art”. Ovo je prvi pametni telefon koji je dolazio sa Qualcomm Snapdragon S4 Pro procesorom, 2GB RAM memorije, imao je 0mm razmak između displeja i kućišta pre iPhone-a 5. Sada su svi krenuli ovim putem, ali LG je bio prvi! Ako danas pogledamo specifikacije, možda nisu najbolje, ali opet, kako je ovaj telefon prošlogodišnji model, njegova cena je pala dosta i svakako je vredan razmatranja.
Dizajn
Optimus G završna izrada je odlična, ima gomilu opcija i dizajn je bio inspiracija za Google-ov Nexus 4. Tako da je Optimus G u rangu sa Nexus 4, Samsung Galaxy S3, HTC One X, Sony Xperia SP i Xperia ZL modelima. Ali, da li može da se takmiči sa njima, 😀 čitaj dalje …
LG Optimus G je telefon skoro ceo od stakla. Nije prvi ovakav, a nije ni poslednji. Google je Nexus 4 u saradnji sa LG-em napravio baš tako … celog od stakla. Osećaj je jako lep u ruci. Ja lično više volim “prirodne” materijale nego plastiku. Nexus 4 u poređenju sa Optimus G telefon je, zbog svojih zaobljenih ivica ipak lakši za duže držanje, ali da se razumemo, nije velika razlika, bar sa mojim ćevapima.
Možda Optimus G nije za poređenje sa Nexusom 4, možda je po obliku bliži Optimus 4X HD telefonu, ali je definitivno mnogo kvalitetnije izrađen od pomenutog. I sa prednje i sa zadnje strane se nalazi Gorilla staklo tako da telefon deluje veoma elegantno i dok ga držite u ruci imate osećaj da držite veoma skup uređaj, što nije slučaj sa Samsung uređajima.
G je debljine 8.5mm i težak 145 grama, niti je najtanji, niti je debeo, nije težak a nije ni ultra lagan 🙂 Po meni zlatna sredina. Nakon HTC One X telefona je u prvi mah delovao nešto teže, ali već posle par sati korišćenja sam se u potpunosti navikao na težinu.
Kako su leđa izrađena od stakla, telefon deluje krhko, što nisam testirao (naravno), ali nisam osoba koja ispušta stvari iz ruke, pogotovo ne nešto što je vredno. Na istim tim leđima je i kamera od 13 megapiksela sa LED blicem.
Zadnju masku nije moguće skinuti, a ispod nje se nalazi baterija od 2100 mAh. Mnogima ovo može zasmetati, ali posle HTC One X telefona sam se nekako navikao na činjenicu da bateriju nije moguće izvaditi i to meni lično više ne predstavlja problem.
Kako sam rekao da je telefon gotovo ceo od stakla, pa to gotovo ceo ostavlja prostor za obod telefona koji je urađen od gumirane plastike koja ima blagi sjaj. Ovo nije samo estetski momenat, u potpunosti ima svrhu. Na ovaj način je ergonomija telefona poboljšana, jer da nema ove gumirane plastike, telefon bi vrlo lako klizio iz ruke jer je od stakla.
Prednji deo telefona krasi 4.7 inčni TrueHD+ IPS ekran. Između ekrana i dela osetljivog na dodir ispod nema ni malo prostora, tako da tekst i slika na ovom ekranu izgledaju neverovatno bistro i čisto. Rezolucija na ovom telefonu je HD, tj. 768×1280. Neću ga porediti IPS sa AMOLED-om jer je ovo čisto lični ukus, ali moram da kažem da meni IPS daje daleko kvalitetniju sliku. Na dnu prednjeg dela uređaja se nalaze tri standardna Android kapacitivna dugmeta, dok je na vrhu set senzora i kamera od 1.3 megapiksela.
Hardver
Kada je LG Optimus G lansiran bio je prvi pametni telefon koji je imao Qualcomm Snapdragon S4 Pro procesor na 1.5GHz. Danas se za ovaj procesor ne može reći da je najbrži, ali je definitivno zver. Takođe telefon ima 2GB RAM memorije, 13 megapiskela kameru, 32GB interne memorije, 1.3 megapiksela prednju kameru, prelepi 4.7 inča IPS ekran rezolucije 768×1280 i ima RGB matricu.
Softver
LG me je poprilično iznenadio po pitanju softvera sa Optimus 4X HD telefonom. Sam redizajn nije otišao daleko kao u TouchWiz-u i Sense-u što se meni lično mnogo više sviđa. OK, možda je za moj ukus i dalje to puno boja, ali nisam siguran, deluje mi da su kod G-a smanjili saturaciju boja u interfejsu u odnosu na 4X HD … možda se varam, ali definitivno interfejs nije šaren, već umereno i logično dizajniran. Optimus G je još uvek na 4.1 Jelly Bean-u, što je moja možda jedina zamerka, nadam se da će LG ovo da popravi i da izbaci 4.2.2.
Optimus G za svih 10 dana koliko je bio kod mene nije uspeo ni u jednom momentu da zaštuca, mučio sam ga, instalirao goooomilu aplikacija, popalio sve živo, ništa nisam gasio, iz svih aplikacija sam namerno izlazio pritiskom na Home dugme, što inače ne radim. Ni u jednom, ali ni u jednom momentu nisam osetio lag, niti sam čekao da telefon odradio ono što sam mu rekao. Telefon prosto leti. Tako da hands down LG-u za optimizaciju ROM-a, čak se pokazao bolje nego Nexus 4 koji Goldie ima, a za koji sam mislio da je ultra brz 😀
Sam launcher koji dolazi sa Optimus UI-em daje mogućnost kastomizacije kao kod launcher-a poput Nova, Apex i sl. što mislim da bi i ostali proizvođači trebali da praktikuju ako misle da korisnici zadržavaju njihov launcher kao osnovni duže.
Najveća promena u odnosu na 4X koju sam mogao da primetim što se softvera tiče su prekidači (toggles) u notifikacionom baru i Q-Slide aplikacije koje omogućavaju paljenje dve aplikacije u isto vreme a da obe budu vidljive na ekranu. Tu je i aplikacija za prevođenje koja koristi OCR tehnologiju. Tačnije, moguće je prevesti neki tekst jednostavnim skeniranjem teksta u okruženju, telefon će prepoznati karaktere i prevesti ih na željeni jezik. Ono što je super je što se biblioteka reči skida u offline mod, tako da nije potreban internet kako bi aplikacija funkcionisala. Srpski jezik nije podržan u offline režimu, međutim sa internet pristupom dostupno je 64 svetska jezika.
Aplikacija kamere na Optimus G telefonu reaguje na glasovne komande, tako da nije potrebno cimati prolaznike da vas fotografišu ukoliko imate gde da naslonite telefon ili ako imate stalak.
LG je takođe poboljšao muzički plejer na Optimus G-u, gde je pored dodatnih opcija sada tu i ekvilajzer. Međutim UI aplikacije je sada malo prenatrpan, tako da ako nabacate gomilu pesama na telefon, postaće problematično naći baš onu pesmu. Međutim nisam iscrpno testirao ovu aplikaciju, jer mnogo više koristim Spotify u poslednje vreme.
Video player je po meni možda i najimpresivnija aplikacija na G-u. Pustio je sve što sam mu dao: AVI, MP4, MKV … sve sem MT2S koji ne znam ni ko koristi 😀
Performanse
Kada je prvi put predstavljen na IFA-i u avgustu 2012, LG Optimus G je, ponavljam, bio prvi telefon sa quad-core Snapdragon S4 Pro procesorom na 1.5GHz. Tada je to bio vrhunac procesorske moći na polju ARM arhitekture. Pa čak i danas kada se uporedi na benchmark testovima, nosi se sa top Android telefonima na tržištu, ovde govorim o Galaxy S4 i HTC One telefonima.
Da bi sve letelo kao što leti, nije zaslužan samo CPU, tu je i Adreno 320 GPU i 2GB RAM-a. Default lančer je brz, ali kad sam stavio Nova lančer …. samo ću reći: uh!
Naravno, ne treba verovati benchmark testovima, ali su ok za poređenje, pogotovo ako ne možete da uporedite paralelno dva telefona jedan pored drugog.
Kamera
13 megapiksela kamera pravi fotografije koje mogu da se porede sa kvalitetom Galaxy S3 i One X telefonom. Međutim u uslovima sa slabijim svetlom, nije baš sjajna, ali i dalje zadovoljavajućeg kvaliteta.
Aplikacija kamere ne može da se poredi sa Sense kamerom sa kojom možda imam i najviše iskustva pored AOSP kamere, ali definitivno ima kul opcija kao što je HDR, Panorama … Kvalitet video snimaka je dobar, čak i u uslovima niske osvetljenosti. Telefon kad je stigao nije bio na poslednjoj verziji i tada je po dnevnom svetlu imao preosvetljene snimke po danu, gde je nakon apdejta to izgleda sređeno, tako da … apdejtujte telefone 😀
Baterija
Baterija na G-u je prosečna, ako za prosek uzmem One X kojem baterija dosta manje traje nego na mom prethodnom telefonu Desire HD-u. Prvih par dana mučenja sam par puta znao da stavim telefon na punjač. Normalnog korišćenja, pretežno na WiFi konekciji, izgura dan bez problema, ali ukoliko je WiFi isključen i non stop srče 3G (online audio streaming itd.) … nemojte očekivati čuda.
Verujem da kad bi se telefon rutovao i instalirala Greenify aplikacija, da bi dobili još bar dva sata đusa dnevno 😀
Zaključak
Optimus G je odličan telefon, iskren da budem, da se pojavio par meseci ranije i da sam imao priliku tada da ga testiram, verovatno bi bio na listi za izbor mog telefona. Moja najtoplija preporuka svakako. Nemojte imati predrasude kao što sam ja imao, uvek pođite od nule jer danas se vrlo brzo menjaju kvaliteti i prioriteti kada su mobilni telefoni u pitanju.
Mislim da je jedini konkurent ovom telefonu Nexus 4 sa dosta nižom cenom, S4 i One su daleko skuplji i nije pametno porediti ih. Optimus G radi brže i bolje od S3 i One X telefona po mom mišljenju.
Tags: 2GBHDIPSKvalitetLGOCROptimus 4X HDOptimus GOptimus UISnapdragon S4 Prostaklo
gledao sam na stranim forumima i neki se zale da im je zadnje staklo puklo iz cista mira, nije im ispadao niti su ga cukali negde a staklo se rascvetalo pa me interesuje ima li kod nas ovakvih primera?
aha, imam dobre pioneer sluske sa 32omh, onda bi trebalo da bude ok…. Hvala eboye 🙂
Kakav je zvuk muzike na slusalicama sa nekim dobrim player-om (npr PowerAMP i sl.) u poređenju sa ostalim modelima ove klase
Sasvim dobar. Nije vrhunski, moze i bolje, ali sasvim dobar. Ako imas neke kvalitetnije slusalice (32ohm+) zvuk ce biti odlican.
Ne mogu da nadjem HDR opciju. Help?
Ne znam sad napamet (nemam telefon kod sebe), ali u Camera aplikaciji u opcijama je bila opcija HDR.
Nexus 4 ako ti je bitna podrška a i dobijaće još dugo apdejte sigurno,G ima bolju kameru, više memorije (32gb naspram 8 ili 16 kod nexus-a), telefoni jesu slični ali bih se ja pre odlučio za nexus 4 smatram da je i dalje jedan od najbržih telefona na svetu,ako ne i najbrži. 🙂
G ili Nexus? imam priliku da biram izmedju ta 2 aparata, slicni su mi po dosta cemu, dajem blagu prednost nexusu i po izgledu i po nekim drugim stvarima ali me interesuje vase misljenje… 🙂
Skroz dobar telefon, ali dve stvari:
1. Ta lockscreen animacija (bubble thing) je bizarnija od Samsungove reklame sa ovcama i nindzama.
2. Switch u settingsu je toliko ne-flat da me je u momentu zabolela glava koliko lose izgleda. 😀
Da dodam samo:
“Tako da hands down LG-u za optimizaciju ROM-a, čak se pokazao bolje nego Nexus 4 koji Goldie ima, a za koji sam mislio da je ultra brz”
Ako ovo kazes, onda je zver. Inace LG je i ranije imao jaku dobru optimizaciju ROMova.
Baš je super telefon, sviđa mi se izrada i to. Jedina mana koju mu nalazim je onda development, a to mi je jako bitno jer kompanija neće stalno da izbacuje update, možda je to razlog zašto ga ne bih uzeo. Inače, koja je mašina onaj Xiaomi. 😀
Od LG-a u razmatranje samo Nexus i nista vise, kada se setim ispaljivanja korisnika i cekanja ICS na 2X-u i 3D-u mogu misliti kolko ce ovaj model jos da ceka 4.2.2 ako se uopste i LG smiluje da ga izbaci fazon 2014 kada budemo imali Android 5.0… I realno to ne bi bilo mozda toliko strasno da ovaj telefon ima bar nekakvu zajednicu koja stoji iza njega, al je nazalost nema…
Na mestu ti je svaka rec..3D sam uzeo 2011 u vip-u samo zato sto je bio ubedljivo najpovoljniji tel za 30000 din na 6 rata na tarifi od 1000 din niste mogli kupiti nijedan flagship drugog proizvodjaca..to ispaljivanje je rezultiralo pljuvanjem podrske lg-ja preko drustvenih mreza i na kraju(april 2013)smo docekali updejt na 4.0.4,koji opet nije izbacen”regularno”nego ga jedino mozes flesovati,mnogi i dalje to neznaju..nisam ni mogao pretpostaviti da ce lg uraditi vise nego genijalan posao,toliko dobar da sam odlozio kupovinu sledeceg fona jer kada sam video 4.2 na xperiji z i 4.1 na htc-u prosto mislim da sem hardverskog poboljsanja necu dobiti nista vise
Eto, ne ispadne lose kad me poslusas 😛
😀 naprotiv