LG G3 – QuadHD ekran neverovatne preciznosti

Objavio u 28/07/2014 u 16:54

Proizvođači pametnih telefona, kao i delova za pametne telefone se konstantno utrkuju. Uglavnom su to ekran, procesor, memorija i na žalost najmanje baterija.

Na polju ekrana, LG je u samom vrhu, ako ne i na vrhu. Kao što postoji večita bitka AMD vs Intel, tako i kod ekrana postoji AMOLED vs IPS … Ja sam veliki fan IPS ekrana jer smatram da je verodostojnost boja bitnija od kontrasta, crne crne itd.

LG G3 je krunisano prvi LG pametni telefon koji je globalno dostupan koji ima IPS ekran sa QuadHD rezolucijom. U pitanju je 1440 x 2560 piksela, ili 538 piksela po kvadratnom inču, jer ima ekran od 5,5 inča.

Rezolucija

Ako ste ikada radili pripremu za štampu, sigurno znate da kada nosite PDF, AI ili CDR fajl na štampu morate da imate sve rasterizovane (ne vektorske) grafike u 300 DPI i više. U štamparstvu se rezolucija (raster) meri u tačkama po kvadratnom inču, jer se boja nanosi na podlogu u tačkama, dok je to kod ekrana PPI, tj. pikseli po kvadratnom inču, jer ekran prikazuje piskele. FullHD ekrani na pametnim telefonima koji su oko 5 inča dijagonale imaju oko 300 PPI što može da se uporedi sa kvalitetom štampe magazina (mesečna, tromesečna … izdanja), dok LG G3 Quad HD ekran ima ~540PPI što ulazi u klasu visoko kvalitetnih knjiga kao što su knjige iz “Istorije Umetnosti” i sličnih. To su one ultra debele knjige sa veoma debelim listovima i neverovatno bistrim fotografijama. Ove knjige uglavnom koštaju preko 10.000 dinara.

Rezolucija

Ono što je mene oduševilo kod LG G3 ekrana je da kada sam učitao PDF fajlove koji imaju fotografije u rezoluciji 600DPI slika je bila kristalno čista. Bukvalno imate osećaj da držite neku ultra skupu knjigu u ruci, samo vam fali još onaj miris sveže boje iz štamparije 😀

Ako uporedimo standardni HD (1280 x 720) sa QuadHD (2560×1440) dobićemo 4 puta veću gustinu, jer su obe stranice duplo gušće po pitanju piskela po dužnom inču.

HD-FullHD-QuadHD

LG je zapravo kod ovog ekrana uspeo da smanji svaki piksel za 44 odsto u odnosu na njihove prethodne ekrane sa Full HD rezolucijom (kao npr. LG G2). Samim tim smo dobili ekran ovako velike rezolucije.

Primer rezolucije ekrana

Ukoliko vam je prioritet  kod kupovine pametnog telefona kvalitet ekrana i njegova rezolucija, zapravo rezolucija i nije toliko bitna koliko je bitna gustina piksela. Viđao sam ekrane od 5,5 inča koji imaju 480×800 rezoluciji i mogu reći da je ta rezolucija blago rečeno užasna. Cela poenta je sa koje se udaljenosti ekran gleda i kolika mu je gustina piksela. Tako da na 5.5 inča, FullHD je za nijansu ispod granice vidljivosti zasebnog piksela i pod piksela (sub-pixel). Dok QuadHD to daleko prelazi i nema teorije da vidite pojedinačan piksel bez dodatne opreme poput lupe itd.

Čujem mnoge ljude kako kažu da je FullHD rezolucija sasvim dovoljna. To su isto govorili i kada su proizvođači krenuli sa HD ekranima, a tada su bili zadovoljni sa 480×800 rezolucijama. Prvo, mislim da je u pitanju otpor prema rapidnom razvoju tehnologije, a drugo, ne želim da vređam, ali neki ljudi imaju slabiji, neki jači vid. Ja na sreću ne nosim naočare i sećam se da sam na testu za mobilizaciju i posle na fakultetu imao perfektan vid 10/10. Tako da, meni svaki taj vidljiv piksel, naročito oni mrtvi prave ogroman problem. I ovo je prvi ekran da mogu da kažem da apsolutno, koliko god se trudio, ne mogu da vidim pojedinačan piksel, što sliku na ovom ekranu čini kristalno čistom.

LG G3 Quad HD ekran ima 11 miliona podpiksela, što je skoro duplo više od FullHD IPS ekrana, a skoro tri puta više od Full HD AMOLED ekrana.

AMOLED vs IPS

Optimizacija potrošnje baterije

Problem kod svih pametnih telefona je kapacitet baterije, tj. njena autonomija. Kako tehnologija u ovom polju ne napreduje ni približno brzo koliko napreduje u svim ostalim poljima, proizvođači da bi omogućili naprednu tehnologiju poput ovog QuadHD ekrana moraju da rade optimizaciji potrošnje energije. U prvoj recenziji sam se osvrnuo na to da baterija zapravo i nije toliko loša koliko sam očekivao. Uspe da izgura dan, što je LG G2 olako izvlačio. Ali zapravo sa ovakvom rezolucijom, ne smem da se žalim 😀

Full HD ekrani troše oko 10-20 procenata više energije od HD ekrana. Prvo grafički čip mora da ih obradi, pošalje, a onda da ih ekran i prikaže. Što je više piksela, to treba jači procesor i više kalkulacija, samim tim i veća potrošnja. Logično bi bilo pretpostaviti da i LG G3 Quad HD ekran troši drastično više, ali LG je uspeo da optimizuje potrošnju baterija u raznim situacijama i tako nas spasi agonije pištanja da je baterija pri kraju a nigde štekera na vidiku 😀

Kako LG tvrdi, postoje tri načina na koja su uspeli da uštede potrošnju energije na G3 telefonu. G3 ekran bi trebalo da bude oko 20 procenata efikasniji od konkurentnih Quad HD ekrana.

Prvo, LG koristi adaptive frame rate. To znači da ako gledate statičnu sliku na ekranu, ekran smanji broj slika u sekundi na minimum i tako troši manje energije nego što bi prosečan Quad HD ekran trošio.

Drugo, LG koristi adaptive clocking, tačnije ugradili su pametniji Kernel Governor koji smanjuje radni takt procesora ukoliko telefon ne obrađuje kompleksne zadatke, a poveća ukoliko krenete da igrate igru ili date neki kompleksan zadatak uređaju. Zapravo većina prozvođača se drži OnDemand Governor-a, pretpostavljam da su u LG-u ili napravili svoj ili su koristili Interactive ili SmartMax koje korisnici sa Custom Kernelom odavno imaju mogućnost da koriste kako bi smanjili potrošnju baterije.

I treće, tvrde da koriste adaptive timing control koji optimizuje potrošnju energije od strane samog ekrana.

Takođe, sama baterija bi trebalo da ima duži radni vek. Na rigoroznim testovima su uspeli da izvuku i 10 meseci. Što znači da u redovnim uslovima treba da izvuče i više od 4 godine.

Ivice oko ekrana

LG G3 ima veoma mali bezel. Tačnije 76,4% prednje površine je ekran. Tako da 5,5 inča ekran staje u kućište prosečnog 5 inča telefona. Zapravo ista priča kao i kod LG G2, gde su uspeli da izvuku 5,2 inča u kućištu od prosečnog 4,7 inča telefona.

Tako da, realno iako je telefon velik, ako se uporedi sa drugim telefonima od 5,5 inča, dosta je manji i lakši za držanje. Evo posle skoro mesec dana korišćenja sam uspeo da naučim da ga koristim jednom rukom 😀

Zaključak

Kada je u pitanju ekran. LG definitivno obara granice. Ne kažem da je svima ovog momenta potreban ekran ovakvog kvaliteta. Ali da ne postoji ovako kvalitetan takmičarski duh u tehnologiji, ne bi smo imali ekrane ni 320×240, a kamoli QuadHD. Ja sam iskreno impresioniran rezolucijom. Ukoliko razmišljate o kupovini pametnog telefona i G3 vam ulazi u uži izbor, mislim da je najpametnije da u prodavnici ili kod operatera otvorite neku knjigu u PDF-u koja ima visoku rezoluciju ili pogledate video visokog kvaliteta i videćete o čemu pričam. Ekran mami pogled, a verujem da će sve više i više telefona u skorijoj budućnosti krenuti stopama LG-a. Mada mislim da smo sada prešli granicu i da dalje nema smisla. Sad samo da vidim TV od LGa sa bar 300PPI i onda sam video sve 😀

Tags: 4KekranfullHDG3HDLGQuadHDrezolucija

Autor
eboye Vasilj Milošević

Objavljenih tekstova: 1160

Čovek koji je uvek tu kada ste u nevolji i koji će vam uvek pomoći svojim savetima i IT iskustvom. Hobi mu je čitanje ChangeLog-a. Posle HTC Hero telefona posedovao je HTC Desire HD, HTC One X, LG Nexus 5, LG G3, LG G4, HTC 10 a sada je ponosni vlasnik Xiaomi Mi Mix 2S telefona. Inače je grafički dizajner po struci, ali se sada bavi programiranjem i zanima ga sve u vezi modernih tehnologija. Čovek pored kojeg morate biti Up To Date je autor na Srbodroidu. (napisala: goldie)

5 komentara, pridruži se diskusiji!
  • Profesionalna deformacija, worst case scenario, otud oba odjednom. Retko su na istom mestu, al i to se desava.

    Probacu, al pred Nexus 6 (i uz dva telefona koji uprkos nocnim morama rade odlicno jos uvek) nemam bas opravdanje za nabavku novog uredjaja sad odma’.

    To sto se LG izborio za takav polozaj kakav trenutno zauzima govori samo za sebe, samo neki buduci telefoni su im konkurencija. Respect.

  • Nocas sam imao nocnu moru – slomljena oba telefona, odjednom. Ne samo ekran, komplet slomljena, bez povratka ni popravke, kuciste, maticna, fale parcici.
    Radim telefonom, znaci odmah nov. Koji???
    Na kraju (onako u snu) dodjem do zakljucka da ako ne uzmem opet Nexus 5, mogu eventualno da pristanem na G3, pod uslovom da ga nisu mnogo zaprljali (nisam do danas citao recenzije, nisam planirao da menjam telefon u skorije vreme).
    Sad se vec mislim da bi G3 bila bolja varijanta. Jedino sto mi je i N5 preveliki za saku, nista od udobnosti koju nudi 4.7″.
    I, odlican vid je 20/20, imam ga i ja, a i moj sincic, testirali ga nedavno, za svaki slucaj. Ja pixel na fullHD ne vidim, al dok ne vidim G3 ekran, ne bih da usvajam stav.

  • Miloš Simić 29/07/2014 u 1:19 AM

    Sve je to lepo i svaka čast LG-ju na ekranu i na tolikom napretku, ali meni recimo nešto tako zaista ne treba. Imam S3 Mini sa 4 inča, 480×800 i mogu vam reći da sam zadovoljan kvalitetom slike. Brine me jedino to što će uskoro manji ekrani potpuno biti izbačeni i biću primoran da kupim velik ekran kako bih dobio i bolje specifikacije unutra. Soni je recimo napravio sjajan posao sa Z1 compact i takav tip telefona je po mom mišljenju savršen. Inače, na ovom sada imam 4.4.4 i šljaka neverovatno brzo sa Art-om, a stavio sam ga pored G2 i one osnovne aplikacije(telefon, settings, itd.) su palili u isto vreme. 🙂

Pošalji odgovor

Your email address will not be published. Required fields are marked *