Google pravi pandam WhatsApp-u za Indiju i tržišta u razvoju
Nakon što je Facebook najavio da kupuje WhatsApp, glasine su krenule da kruže da je Google u nekom momentu hteo da kupi WhatsApp. Kasnije je to opovrgnuto, ali ako razmislimo možda je to samo PR jer bi potpuno imalo smisla.
Facebook je od EU regulatornog tela dobio zeleno svetlo za kupovinu WhatsApp-a i prema novim izveštajima, Google planira da napravi sličan servis kao konkurent WhatsApp aplikaciji.
Izveštaji tvrde da je Google poslao svog proizvodnog menadžera Nikhyl Singhal u Indiu da istraži ekosistem tamošnjih aplikacija za “porukanje”. Izvori tvrde da je Google u početnim fazama razvoja njihove aplikacije koja je planirana za 2015. Naravno, Google je odbio da komentariše ove informacije.
Iako Google već ima svoju aplikaciju za slanje i primanje poruka u vidu Hangouts aplikacije, Singhai-eva tura po jugoistočnoj Aziji nalaže da će nova aplikacija biti dizajnirana za tržišta u razvoju. Verovatno će biti besplatna za korišćenje, za razliku od WhatsApp aplikacije koja ima godišnju pretplatu i verovatno će biti lokalizovana da podrži Indijski jezik.
[via ubergizmo]
Tags: facebookgoogleHangoutsWhatsapp
Verujem da prvo sve bezbednosne sluzbe, od CIA, BIA, FBI, MIA, KIA i koje sve ne, i sve ostale institucije koje “upravljaju” planetom ne bi dozvolile nastanak necega kao sto je Google, bez da to drze pod svojom sapom. Odnosno jednostavnije receno, oni i ucestvuju u kreiranju istog, kako bi pod kontrolu stavili sve ono sto oni zele. Tako da ako je covek vec uzeo da koristi ovu tehnologiju, svesno je izlozio sve svoje podatke onima koje to zanima. Sad da li covek koristi ovu ili onu aplikaciju, to ne pravi bog zna kakvu razliku.
Sto se mene tice, licno nemam sta da krijem. Ako je nekome zanimljivo da cita moje poruke, chat i ostalo, neka izvoli.
One stvari, koje inace ne bih na ulici ostavljao i pokazivao, kao sto su brojevi kreditnih kartica i ostalo, ne ostavljam ni preko ovih mreza. To je nesto sto covek moze da uradi, da ne daje bas sve na izvol’te.
Ali u sustini, koristeci ove tehnologije koje koristimo, stavili smo se u jedan krug koji se na ovaj nacin nadzire.
Ja se u potpunosti slazem sa drugim delom tvog komentara 🙂
Ja se na netu ponasam isto kao na ulici i znam sta ostavljam i gde po netu iako realno nemam sta da krijem.
Nije poenta u tome. Poenta je u davanju poverenja. Ne kazem da Google ne daje podatke, daje, ali nastoji na tome da ne daje.
I nije Google nastao u saradnji sa CIA, BIA, MIA, KIA … od samog nastanka pratim Google, sta rade, kako se razvijaju itd. i prica je dosta slozena. Mozda gresim, ali mislim da su od tih velikana jos uvek najvise nastrojeni protiv.
Sama cinjenica da Google sve pare prevlaci preko off-shore-a u Irskoj mnogo govori. US vlada ih bas ne gotivi zbog njihovog poslovanja i na stalnoj su meti.
Ako nastavimo, uci cemo u politiku, sto ne volim, pogotovo ne ovde. Ali pitao si za poverenje, pa reko da ti kazem 🙂
Ni “Telegramu” ništa ne fali, naprotiv, a besplatna je i bez reklama!
Još kada bi Srbi znali da je ruska, svi bi momentalno prešli na istu 😀
Ja ostajem pri Hangouts aplikaciji 🙂
Ne verujem ni Viber ni WhatsApp ni Telegram aplikacijama, tj. kompanijama koje stoje iza istih. 🙂
Pa koja je razlika izmedju Hangouts-a i aplikacija koje si nabrojao, ako pricamo o poverenju? 🙂
Sve velike kompanije koje poseduju korisničke podatke imaju ogroman pritisak od strane agencija poput NSA.
Microsoft je što se tiče toga najgori, jer uglavnom odaje informacije koje poseduje. Takođe i Facebook (koji sada drži WhatsApp). Viber neću ni da pomišljam koliko može da odaje informacije, pošto su locirani u državi koja i nema baš neke zakone vezane za poverljivost podataka.
Telegram je jandeksovo čedo, a Rusija je možda i najgora zemlja po pitanju zakona o privatnosti podataka. Koliko god lepo nekim zvučalo što se Putin odlučio da ostavi pirateriju u državi, to nosi i neke posledice.
Google je jedina velika kompanija koja konstantno pravi sve bolje i bolje algoritme za enkripciju podataka i trudi se da oteža posao NSA i ostalim “špijunskim” agencijama. Google daje i transparentnost o tome kome i šta daje i ko je tražio određene podatke. Mrzi me sad da guglam, ali postoji stranica na kojoj to može da se vidi.
Daleko od toga da sam paranoik, nisam. Samo ne želim da podržavam kompanije, koristeći njihove servise, koje ne štite ni malo svoje korisnike.