
Google je za vreme I/O 2013 izmenio dosta stvari, a u tim izmenama je i Google Talk koji je sad Hangouts.
Kao i sa svim što je "novo" u našim životima, uvek postoji prostor za konfuziju i vreme prilagođavanja. Isto je to i sa Hangouts. Ja lično lako prihvatam novine i uživam u tom periodu prilagođavanja, zato se uvek i prijavljujem na silna beta testiranja i koristim nedovršene Custom ROM-ove.
Međutim Hangouts mi je zadavao glavobolju. Google Talk koristim od prve dostupne verzije, koristio sam ga i kao desktop aplikaciju, i kao Google Talk Labs koji je jedno vreme bio dostupan, pa posle na Android telefonu, u browser-u ... konstantno mi je upaljen, ali najveći problem sa ovom novom verzijom mi je bio: Ko je online a ko je offline?
Svi smo navikli da ljudima dajemo doznanja da smo busy, kada to jesmo. Da smo away, kada gledamo npr. film i ne diramo uređaje. Ali Google izgleda ima malo drugačiju filozofiju. Pokušao sam da se ubacim u njihov trip i zaključio da ovaj princip zapravo i nije loš.
Zapitajte se: Šta smo mi u realnom životu? Online ili Offline? Šta to uopšte predstavlja?

Online, Offline i Nevidljiv
Izgleda da ljudi jednostavno ne mogu bez postavljanja indikatora statusa, ali zašto? Kada sam malo duže koristio Hangouts, shvatio sam da su zapravo beskorisni ti statusi.
Šta znači biti online na nekom chat-u?
To znači da sam dostupan za pričanje, jel?
Šta znači biti offline na nekom chat-u?
To znači da nisam dostupan za pričanje?
Šta zapravo znači away? A šta busy? Koja je razlika?
Da li to znači, radim, ne mogu da odgovorim? I pored tih statusa, ljudi su slali poruke bez premca, isto kao i da sam online.
A da li online status znači da ću ti odmah odgovoriti, ne, zasigurno ne znači!
Zapravo taj online status mene jako nervira, jer imam osećaj pritiska da zbog tog statusa ja sad moram da odgovorim na svako postavljeno pitanje. Jel treba tom nekom da objašnjavam što sam zaboravio da stavim status? Isto važi i za ono pitanje: Bio si nedostupan, zašto? Šta te bole ....
Invisible? Šta to tek znači?
Tu sam ali me ne vidiš, pričaću samo sa onima koje ja hoću, skrivam se od ljudi?
Zapitajmo se, da li su nam ovi statusi zaista potrebni?
Kada sam bolje razmislio ... Ne, ne trebaju nam!
Zapravo je Google dao odličnu opciju ... Snooze i to na određeni vremenski period. Sjajno! Tu sam online, ali ne dobijam obaveštenja, dobiću kad prođe sastanak, kad završim sa onim što imam da radim, kad se vratim u tab u kom se nalazi Hangouts. Ti vrišti koliko god hoćeš! :D Malo egoistično, ali vremenom sam shvatio, mnogo efikasnije.
Online je zapravo Connected
Danas kada imamo pametne telefone koji su konstantno online, teško je reći nekome da nismo online. Tačnije, ako je moj telefon upaljen, ja sam konektovan sa digitalnim svetom. Takođe sam konektovan i kada sam za računarom ... neko za tabletom ... teško da smo ikada diskonektovani! Nekome se ovo sviđa, nekom ne ... ali činjenica je da je tako.
Sa Hangouts-om zapravo nema online i offline moda. Pošalji poruku, sigurno će stići, ja ću je kao i e-mail pročitati kad budem mogao (što bi bilo online?).
Zapravo nema potrebe za indikatorima da bismo prijateljima rekli da li smo ovo ili ono. Konverzacija je bitna.
Ovo je zapravo kao SMS ili Viber. Mada je i Viber ubacio te statuse, koje sam isključio odmah, tako da mu dođe na isto.
Zapravo smo prerasli taj online/offline i spremni smo da se vratimo na staro dobro, pričaću kad budem mogao :D
Mislim da će nam svima trebati period prilagođavanja i da ćemo se zapitati za par godina kako nas samo nije mrzelo da menjamo te statuse?
Kakva su vaša iskustva sa Hangouts servisom? Jeste razmišljali o ovome i jeste razmislili na ovaj način?
Slični tekstovi

Nosiva tehnologija i grupno finansiranje iliti wearables & crowdfunding

Standardi bežičnog punjenja telefona: Qi, Powermat, A4WP

Gikove treba zaposliti u poslovnicama operatera!

Da li se isplati kupiti jeftin Android telefon?

Kupite Tesla tablet online bez preinstaliranih aplikacija za samo 90 eura
