Dosadne Android reklame i kako ih se rešiti
Android kao platforma ima gomilu “besplatnih” aplikacija i igara. Zašto sam stavio ovo besplatnih pod navodnike? Pa zato što zapravo većina aplikacija je besplatna za preuzimanje, ali ili ima sadržaj koji se kupuje unutar aplikacije (in-app purchase) ili aplikacija/igra sadrži reklame. Ako pogledamo statistiku, 31,2% Android aplikacija se plaća, dok je 68,8% aplikacija besplatno.
izvor: statista.com
Ako pogledamo situaciju u poređenju sa iOS uređajima, videćemo da iOS korisnici mnogo više kupuju od Android korisnika.
Dakle, Android korisnici zapravo očekuju besplatne aplikacije. A pogotovo u Srbiji korisnici iz raznih razloga (većinom neopravdanih) odbijaju da plaćaju aplikacije, te iz tog razloga imaju probleme poput iskakanja reklama kako unutar aplikacije, tako i onih koji se pojavljuju (niotkuda). Takođe rizikuju sigurnost svojih uređaja instaliranje krekovanih aplikacija gde je vrlo moguće da upravo ta krekovana aplikacija sadrži virus, malware, spyware itd. Ali nije o tome ovaj tekst.
Kako se rešiti reklama?
Kako sam ubeđen da se ovo stanje neće promeniti, barem ne u skorije vreme. Te da će Android korisnici nastaviti da koriste besplatne aplikacije i pored dosadnih reklama, odlučio sam da napišem tekst kako da se rešite reklama.
Dakle, postoji nekoliko načina:
- Ako imate rutovan telefon – ubedljivo najbolji način je preko AdAway aplikacije koja zapravo menja
/etc/hosts
fajl i blokira sve izvore reklama. Kako na sajtovima, tako i unutar aplikacija. - Ako nemate rutovan telefon stvari su mnogo komplikovanije.
- Možete koristiti VPN verziju adblocker-a kao što je AdGuard. Međutim ova aplikacija je besplatna samo određeni period (trial) u punoj funkcionalosti nakon čega traže mesečnu pretplatu. U besplatnoj verziji blokiraju reklame samo u Chrome browser-u. Gde je bolje koristiti Firefox browser sa ublock dodatkom. Međutim kako se koristi VPN, sav protok koji ostvarujete ide preko AdGuard servera i može biti posmatran, tako da sigurnost vaših podataka baš i nije zagarantovana. Takođe ograničavate sebe na brzinu njihovih servera, tako da ako imate brzinu npr. od 50 MBps a AdGuard serveri su brzine 10 MBps onda je vaš protok ograničen na 10. Takođe sam prilikom testiranja primetio da neki servisi poput Google+, Twitter, Facebook često ne radi jer ovi servisi sa istih servera emituju reklame, pa tako AdGuard da bi blokirao reklame blokira i ceo servis.
- Druga varijanta bez ruta je da koristite, kao što sam već spomenuo, dodatke za browser. Trenutno Chrome ne podržava dodatke, tako da morate da pređete na neki drugi browser. Firefox sa ublock dodatkom. Adblock Browser , Opera Mini ili neki njima sličan. Na ovaj način ćete se rešiti samo reklama na sajtovima, ali ne i reklama unutar aplikacija i samo Android operativnog sistema.
Ako ne želite da rutujete vaš telefon ili iz nekog razloga to nije moguće a želite da uklonite one dosadne reklame koje se pojavljuju van aplikacija ili iznenada u toku samog rada Androida, onda je jedini način da uklonite aplikacije koje “emituju” takve reklame. Nekad je vrlo teško detektovati koje aplikacije imaju reklame i kog tipa, ali srećom postoje aplikacije koje to mogu da otkriju.
Anti Adaware je aplikacija koja će vam skenirati sve aplikacije koje imate instalirane i reći koje aplikacije emituju koje reklame. Nakon čega ćete moći da uklonite te iste reklame.
TrustGo Ad Detector je slična aplikacija koja radi praktično isto kao i Anti Adaware.
AppBrain Ad Detector je po mom iskustvo i najbolja aplikacija za detektovanje reklama ovog tipa.
Airpush Detector detektuje samo Airpush reklame, ali ovih reklama sada ima vrlo malo u Android ekosistemu, ali vredi probati.
Ono što ne preporučujem je instalacija Anti Virusa, a razloge za to smo mnogo puta pisali.
Naravno, moj savet je da nakon uspešne detekcije i uklanjanje aplikacija koje imaju reklame, obrišete aplikaciju za detekciju, pošto i one same često imaju reklame.
Ako imate još neko rešenje ili aplikaciju za otklanjanje ovih problema, podelite sa ostalim korisnicima u komentarima.
[thankyou]
Tags: adawareantivirusdetekcijareklameuklanjanje
Promenio sam telefon, pa pošto je bio na reklamaciji ne bihnda žurim sa rutovanjem. Pošto reklame, kao i mnogi, ne podnosim, prijavio sam se kao beta tester za AdGuard i dobio licencu na godinu dana. Onda sam slučajno našao AdClear
https://forum.xda-developers.com/android/apps-games/app-adclear-root-version-ad-blocker-t3309011
Radi na isti način kao AdGuard, samo BESPLATNO!!!!! Kratko ga koristim, ali za sada ne OK!
AdGuard bi trebalo da podigne VPN server na samom uređaju, tako da ne zavisi od brzine i zagušenosti njihovih servera, i mislim da je prilično dobro rešenje za nerutovane telefone. Citat sa njihovog sajta:
“VPN-server is located on your device, so that there is no need to pass your traffic through a remote server in order to filter it.”
Ja lično koristim AdAway i kao što rekoste, najbolje je rešenje!
AdGuard je najbolje rešenje za nerutovane uređaje. Jedino što zna da blokira i neke servise koje nebi trebao. Primera radi meni Google+ skoro da uopšte nije radio zbog čega sam mora da odustanem od AdGuard-a.